Post-Bariatrik Cerrahi (Body-Lift)

Hedef: ‘Zayıflama Sonrası Sarkmaların Giderilmesi’.

Dr. Caner Kaçmaz

Özel ilgi alanım olan operasyonlardan biridir. Günümüzde sedanter yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarından dolayı ‘obezite’ ciddi bir problem haline gelmiştir. Aşırı kilo fazlalığı olan (vücut/kitle indeksi 35’in üzerinde olan) kişiler günlük aktivitelerini bile yerine getiremez duruma gelmektedir.

Obezitenin bu kadar yaygınlaşması ve kişilerin kendi çabalarıyla fazla kilolardan kurtulmayı başaramaması sonucu zayıflama cerrahisine (bariatrik cerrahi) başvuran kişi sayısı her geçen gün daha da artmaktadır.

Kendi iradesiyle veya zayıflama cerrahisi sonucu yüksek miktarda kilo veren kişilerde bir süre sonra vücutta sarkma problemi başlar. Kilo fazlalığı olduğunda deri altı yağ dokusu cildi gergin tutar ancak bu yağ dokusu zayıflama sonucu kaybedildiğinde cilt tıpkı havası inmiş bir balon gibi aşağıya doğru sarkar, kişi fazla kilolarından kurtulmuştur ancak yine de istediği vücuda kavuşamamıştır. Post-bariatrik cerrahi ile kişiye özgü bir planlama yaparak zayıflama sonrası oluşan sarkmalar giderilebilir.

Kimler Body-Lift Operasyonu İçin Uygun Adaylardır?

Kilo verdikten sonra vücudunda sarkma gelişen, zayıflama cerrahisi yapıldıktan sonra en az 1 yıl geçen, son 6 aydır kilosu sabit olan, vücut kitle indeksi (kilo kg/boy² m) 30’un altında olan kişiler zayıflama sonrası cerrahi için uygun adaylardır.

Tek Operasyonla Zayıflama Sonrası Sarkmalar Giderilebilir mi?

Zayıflama sonrası vücutta oluşan sarkmalar vücutta tek bir bölgede olmayıp vücudun tamanında olmaktadır. Bundan dolayı bu operasyona body-lift denmektedir. Sıklıkla sarkmalar karın, bacak, popo, kol, sırt, göğüsler ve yüz bölgesinde olmaktadır. Bu kadar yaygın bölgeye tek seanste operasyon yapmak mümkün olmamaktadır. Standart bir operasyon planlaması olmayıp kişiye özgü bir operasyon planlaması yapmak gerekir. Body-lift yapılacak bölgenin genişliğine göre bazen 3 ya da 4 seansta tüm vücuttaki sarkmalar giderilebilir. Operasyonların sıralaması da tamamen kişiye özgü olmakla birlikte sıklıkla karın, bel, popo ve bacakların dış kısımları ilk seansta düzeltilir.

Belt-Lipektomi Nedir?

Belt-lipektomi body-lift operasyonlarının genellikle ilk basamağıdır. Karın, bel ve popo bölgesindeki sarkmalar çepeçevre düzeltilir, aynı seansta popodaki düzleşme giderilebilir ve karın kaslarındaki gevşemeler düzeltilir.

Operasyon

Body-lift operasyonları genel anestezi altında yapılmaktadır. Yapılan operasyona göre1 yada 2 gece hastanede kalınması gerekir. Ortalama 1 hafta içinde kişi günlük aktivitelerini yerine getirebilir. Her operasyon için uygulanan bölgeye uygun ortalama 1 ay süreyle korse kullanılması önerilir. Operasyondan en az 1 ay önce ve operasyon sonrasında sigara içilmemesi önerilir.

Body-Lift Operasyonlarından Sonra İz Kalır mı?

Body-lift operasyonlarında fazla ve sarkmış olan derileri çıkarmak için kesiler yapıldığından bu kesi yerlerinde iz kalır. İzler erken dönemde daha belirgin olmakla birlikte zamanla rengi cilt rengine yakın daha az görünür hale gelir. Belt-lipektomi dediğimiz karın, bel ve popo bölgesine yönelik düzeltme yapılan operasyonda ve meme bölgesine yapılan operasyonlarda izler iç çamaşırının içerisinde kalmaktadır.

UZMANLARIMIZDAN ÖNERİLERE İHTİYACINIZ VAR MI?

Hemen Bugün Geri Arama İsteyin!

Genellikle talebinizden sonraki 24 saat içinde, gizli bir numaradan sizinle iletişime geçmek için tek bir girişimde bulunacağız.

consultant

İletişim kurmanın en hızlı yolu telefon etmektir +90 533 304 33 78

    Sizi Arayalım!