Jinekomasti

  • Anestezi türü: Genel Anestezi
  • Operasyon süresi: 1 saat
  • Hastanede yatış: Aynı gün taburcu
  • İstanbul’da kalış süresi: 4 gün
  • Günlük aktivitelere dönüş: 3 gün

Jinekomasti, erkek göğsünde kadınsı şekilde bir büyüme olmasıdır. Ergenlik dönemi ve yaşlılıkta fizyolojik bir jinekomasti (yalancı jinekomasti) görülebilir ancak bu durum geçicidir. Bunun dışında kalıcı bir göğüs büyümesi olduğunda buna jinekomasti denir. Erkeklerde neredeyse %30 lara varan sıklıkta görülmektedir. Jinekomasti problemi yaşayan erkekler bu durumu kamufle etmek için bol kıyafetler tercih ederler, denize ve havuza girmekten kaçınırlar ve ciddi bir özgüven kaybı yaşarlar. Tedavisi kolay ve iyileşme süreci hızlı olduğundan jinekomasti problemi yaşayan erkeklerin büyük çoğunluğu tedavi için bir plastik cerraha başvurmaktadır.

Spor Yaparak Jinekomasti Den Kurtulmak Mümkün müdür?

Jinekomasti olan kişilerde göğüs içerisinde meme bezleri ve hormon reseptörü taşıyan yağ hücre birikimi olduğundan jinekomasti den spor yaparak kurtulmak mümkün olmamaktadır.

Jinekomasti Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Jinekomasti tedavisini belirleyen temel parametre jinekomastinin derecesidir. Hafif ve orta derecede göğüs büyümesi olan ve ciddi deri sarkması olmayan kişilerde yalnızca liposuction ile oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Aşırı derecede göğüs büyümesi olan ve ciddi deri sarkması olan kişilerde ise kişinin göğüs yapısında göre tercih edilecek bir yöntemle cerrahi olarak göğüsler küçültülebilir. Bazı durumlarda yağ birikimi koltuk altlarına kadar uzanabilir. Koltuk altı bölgesindeki yağlanmalar da liposuction ile giderilebilir.

Jinekomasti tedavisinde VASER Liposuction? Klasik Liposuction?

Kliniğimizde de kullanıdığımız VASER Liposuction yöntemi ile oldukça ileri düzeyde jinekomastiler klasik liposuction dan daha etkin bir şekilde tedavi edilebilmektedir. VASER Liposuction da meme içerisindeki dokular ultrasonik dalgalar yardımıyla sıvılaştırılır ve daha sonra memenin içerisi boşaltılır. Klasik liposuction a göre daha az travmatik bir işlem olduğundan ağrı neredeyse yok denecek düzeydedir, şişlik ve morluklar da çok daha az olmaktadır; böylelikle iyileşme süreci de kısalmaktadır. Göğüs kası güçlü ve belirgin olan kişilerde 3D VASER Liposuction ile kaslar belirgin hale getirilebilir, hatta jinekomasti için alınan yağlar göğüs kasına enjekte edilerek göğüs kas hacmi de artırılabilir.

Operasyon

Operasyon genel anestezi altında yapılmaktadır. Ortalama 1 saat sürmektedir. Operasyondan sonra genellikle aynı gün taburcu edilir. 3 gün sonra normal günlük aktiviteler yerine getirilebilir. 3. gün banyo yapılabilir. En az 3 hafta boyunca atlet şeklinde bir korse kullandırılır. 2 hafta boyunca ağır egzersizlerden kaçınılması önerilir.

Jinekomasti Operasyonu Sonrası İz Kalır mı?

Jinekomasti operasyonunu sıklıkla yaklaşık 6 mm uzunluğunda 2 delikten gerçekleştirmekteyiz. Bu delikler meme altındaki kendi deri kıvrımlarınız üzerinde kaldığından operasyon sonrasında belirgin bir iz kalmamaktadır.

Jinekomasti, Operasyondan Sonra Yeniden Tekrarlar mı?

Jinekomasti operasyonunda göğüs bölgesindeki yağ dokuların tamamına yakını alınmaktadır. Bu bölgede yeniden yağlanma beklenmez ancak ciddi boyutta bir kilo artışı (25-30 kg) olduğunda tüm vücutla birlikte göğüs bölgesinde de yağ toplanması görülebilir.

UZMANLARIMIZDAN ÖNERİLERE İHTİYACINIZ VAR MI?

Hemen Bugün Geri Arama İsteyin!

Genellikle talebinizden sonraki 24 saat içinde, gizli bir numaradan sizinle iletişime geçmek için tek bir girişimde bulunacağız.

consultant

İletişim kurmanın en hızlı yolu telefon etmektir +90 533 304 33 78

    Sizi Arayalım!