PRP

‘PRP kendi kanınızdaki güzellik iksirinizdir’.

Dr. Caner Kaçmaz

Genel Bilgi

PRP tamamıyla kişinin kendi kanından elde edildiğinden en doğal, yan etkisi hafif kızarıklıktan öte geçmeyen bir uygulamadır. Kanda bulunan trombosit adı verilen hücrelerde bol miktarda growth (büyüme) faktör bulunmaktadır. Özel tüpler aracılığıyla kan santrifüj edilerek trombositler ayrıştırılır ve cilt ve saç köklerine enjekte edilir. En sık uygulama alanı yüz bölgesi ve saçlardır.

İşlem Öncesi

Topikal anestezik etkili kremler sürülüp bir süre beklenir. Bu sırada hastadan yaklaşık 10cc kan özel tüplere alınır. Bu tüpler belirli devir ve sürelerde santrifüj edildikten sonra PRP ve PPP olmak üzere 2 ürün elde edilir.

Uygulama Süreci

Elde edilen PRP çok ince uçlu iğnelerle cilt içerisine enjekte edilir. İşlem ortalama 10-15 dk sürer.

Uygulama Sonrası

Ciltte genellikle 24 saati geçmeyen kızarıklık görülür. Ciltte parlaklık, gözeneklerde daralma, ciltte sıkılaşma erken dönemde bile farkedilebilir. Saç bölgesindeki etkisi daha geç ortaya çıkar. Yüzde 2-4 hafta aralıklarla en az 3 seans uygulanması önerilir. Saç bölgesinde yine 2-4 hafta aralıklarla 8-12 seans uygulama gerekir.

Botulinum Toksini Uygulaması

Botulinum toksini bir bakteriden elde edilmektedir. Halk arasında yanlış bilindiği gibi yılan zehiri gibi bir madde değildir. İlk olarak şaşılık tedavisinde kullanılmış olup, kas gevşetici etkisi bu ürünü günümüzde kozmetik uygulamalarda en üst sıralara taşımıştır.

Yer çekimi ve mimikler yüz bölgesinde yaşlanmanın en önemli nedenleri arasındadır. Yer çekimi önüne geçemeyeceğimiz bir etkendir, ancak yaşlanmamıza neden olan mimikler engellenebilir. Aslında yüzümüzde çizgilenmeler oluşturan mimikler genellikle istemediğimiz mimiklerdir. Örneğin; sinirlendiğinde kaş çatma, güneşe çıkıldığında refleks olarak gözlerimizi kısmamız, konuşurken kaşlarımızı yukarıya kaldırmamız genellikle hoş görünmeyen mimiklerdir ve yüzümüzde yıllar içerisinde çizgilenmelere neden olur. Botulinum toksini, bu istenmeyen mimikleri zayıflatarak çizgilerin oluşmasını engeller, oluşan çizgileri azaltır yada ortadan kaldırır ve aşağıya düşen kaşları ve ağız köşesini bir miktar yukarı kaldırır. Botulinum toksini doğru uygulandığında gülümseme gibi hoş görünen mimiklerinizi asla etkilemez.

Botulinum Toksini Ne Zaman Uygulanmalıdır?

Yüzümüzde çizgiler oluşmaya başlamadan düzenli olarak uygulama yapılırsa mimiklere bağlı bu çizgiler hiç oluşmaz, oluşmaya yeni başlayan çizgilenmeler zamanla kaybolur. Oturmuş çizgiler de ancak daha az görünür hale getirebilir. Dünya genelinde 18 yaştan sonra her yaşta uygulanmaktadır ve bu konuda bilinç düzeyi gittikçe arttığından artık çizgiler oluşmadan, daha erken yaşlarda, daha düşük dozlarda uygulama yapılarak çizgilenmenin önüne geçilmektedir. Başarılı bir sonuç için mutlaka düzenli uygulama yapmak gerekir.

Etkisi Ne Kadar Sürer?

Botulinum toksininin etkisi ortalama 3-6 ay kadar sürmektedir.

Uygulama

Botulinum toksini cilt altı bölgeye uygulandığı için cilde sürülen topikal anestezik etkili kremlerin çok faydası olmamaktadır. Ben soğutma uygulayarak botulinum toksini yapıyorum ve ağrıyı azaltmada oldukça etkili olduğunu düşünüyorum. İşlem çok ince uçlu iğnelerle yapılmaktadır. Ortalama işlem süresi 5-10 dk sürmektedir.

Uygulama Sonrası

Ciltte nadiren 24 saati geçen hafif kızarıklık görülebilir. Etkisi 1-2 gün içerisinde başlar. 7-10 gün içerisinde istenilen etki ortaya çıkmaktadır.

UZMANLARIMIZDAN ÖNERİLERE İHTİYACINIZ VAR MI?

Hemen Bugün Geri Arama İsteyin!

Genellikle talebinizden sonraki 24 saat içinde, gizli bir numaradan sizinle iletişime geçmek için tek bir girişimde bulunacağız.

consultant

İletişim kurmanın en hızlı yolu telefon etmektir +90 533 304 33 78

    Sizi Arayalım!