Migrende Botulinum Toksini Uygulaması

‘Hayatları çekilmez halde iken tanıştığım ve yaklaşık 5-6 yıldır takip ettiğim hastalarımın mutluluğu benim bu uygulamaya daha fazla ilgi duymama neden oldu’.

Kendim de bir migren hastası olarak migren hastalarının yaşadıkları sıkıntıları oldukça iyi biliyorum. Migren yalnızca baş ağrısından ibaret değildir. Ağrı tetiklendikten sonra ışıktan, sesten, her türlü uyarandan kaçmak; işinizi gücünüzü herşeyi bırakıp yatıp ağrının geçmesini beklemek zorunda kalırsınız. Mideniz bulanır, gözünüzde ışık çakmaları olur. Hatta bazen migren atağı sizi acil servise kadar götürebilir.

Migrendeki ağrı, baş ve boyun bölgesindeki sinirlerin kaslar arasında sıkışmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Botulinum toksini, uygulandığı bölgedeki kasları uzunca bir süre gevşettiği için migren hastalarında tetik noktalarına uygulandığında o bölgedeki kaslar gevşer ve sinirler rahatlar. Botulinum toksini etkisi sürdüğü müddetçe migren atağı sıklığı ve ağrının şiddeti oldukça azalır. Migrende botulinum toksini uygulaması bu konuda yetkin ve tecrübeli kişiler tarafından yapıldığında sonuçlar oldukça başarılıdır. Bir migren hastası ve bir hekim olarak bu tedaviye iki yönlü de bakabiliyorum ve hem bir hekim hemde bir migren hastası olarak beni oldukça mutlu eden bir uygulama olduğunu söyleyebilirim.

Kimler Migrende Botulinum Toksini Uygulaması İçin Uygun Kişilerdir?

Migren hastası olup medikal tedavilere yeterli cevap alınamayan, atak sıklığı ve şiddeti giderek artan kişiler migrende botulinum uygulaması için uygun kişilerdir.

Migrende Botulinum Toksini Uygulaması Nasıl Yapılır?

Klinik şartlarında yaptığımız, yaklaşık 15 dakika süren bir uygulamadır. Öncelikle kişinin tetik noktaları, ağrının hangi bölgeden ne şekilde başladığı ve nasıl bir uzanım gösterdiği iyi tespit edilmelidir. Sonrasında tetik noktalara daha yoğun olmakla birlikte migren ağrısı için potansiyel oluşturan tüm noktalara botulinum uygulaması yapılır. Uygulama çok ince uçlu iğnelerle yapıldığından ağrı yok denecek kadar azdır. Kişi uygulama sonrasında hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Etki 7-10 gün içerisinde ortaya çıkar.

Migrende Botulinum Toksini Uygulamasının Etkisi Kalıcı mıdır?

Uygulamanın etkisi ortalama 4-6 ay kadar sürmektedir. Bu sürenin sonunda uygulamaya devam edildiği sürece aynı etki devam eder.

Migrende Botulinum Toksini Uygulamasının Başarı Oranı Nedir?

Uygulama yapılan kişilerde hiç atak görülmeyebileceği gibi genellikle atak sıklığında ve ataklardaki ağrı şiddetinde azalma görülür. Hastaların yaklaşık %10 unda istenilen düzeyde sonuç alınamamaktadır. Bu durumda kişinin isteğine bağlı olarak yeniden bir uygulama denenebilir ya da kişi cerrahi açıdan değerlendirilebilir.

UZMANLARIMIZDAN ÖNERİLERE İHTİYACINIZ VAR MI?

Hemen Bugün Geri Arama İsteyin!

Genellikle talebinizden sonraki 24 saat içinde, gizli bir numaradan sizinle iletişime geçmek için tek bir girişimde bulunacağız.

consultant

İletişim kurmanın en hızlı yolu telefon etmektir +90 533 304 33 78

    Sizi Arayalım!