Kepçe Kulak Estetiği

Kulak kepçesinin normalden daha fazla dışarıya açılı olması durumudur. Küçük yaşlardan itibaren mevcut olan bir deformitedir. Özellikle çocuklarda arkadaşları tarafından zaman zaman alay konusu edildiğinden kepçe kulak deformitesi olan çocuklarda psikososyal problemlere neden olabilmektedir. Erişkin yaşlarda bayanlar saçlarını uzatıp bu deformiteyi kısmen de olsa kapatabilirler ancak erkeklerde deformite daha belirgin görülmektedir.

Kepçe Kulak Düzeltilmesinde İdeal Yaş Nedir?

Çocuklarda bu deformitenin okula başlamadan düzeltilmesi önerilir. 4 yaşından itibaren özellikle okula başlamadan bu operasyonun yapılması hem çocukların okulda yaşayabileceği psikososyal travmanın önüne geçer, hem de kulak kıkırdakları henüz sertleşmediği için kulağı şekillendirmek daha kolay olur. Bunun dışında kepçe kulak operasyonu 4 yaşından itibaren her yaşta yapılabilir. En ideal yaş ise hem kulak boyutlarının erişkin boyutuna neredeyse eşit olduğu, hem de bilinç düzeyinin bu operasyonu algılamakta yeterli olduğu 6 yaştır.

Operasyon

Kepçe kulak operasyonu ortalama 1 saat sürmektedir. Kulak arkasından yapılan kesiyle girilerek kulak kepçesi yeniden şekillendirilir ve kulak kepçesinin kafatası ile yaptığı açı ayarlanır. Operasyon lokal anestezi altında yapıldığında hastanede yatış gerekmez, genel anestezi altında yapıldığında 1 gece hastanede kalınır. 2-3 gün içerisinde günlük aktiviteler yerine getirilebilir. 5. gün banyo yapılabilir. Operasyondan sonra 3 hafta süreyle tenisçi bandajı kullanımı önerilir.

Kepçe Kulak Operasyonu Sonrası İz Kalır mı?

Kepçe kulak operasyonunda kesiler kulak arkasından yapılmaktadır. Kesi bölgesinde iz kalmaktadır ancak bu izler kulak arkasında kaldığından karşıdan bakıldığında görülmezler.

UZMANLARIMIZDAN ÖNERİLERE İHTİYACINIZ VAR MI?

Hemen Bugün Geri Arama İsteyin!

Genellikle talebinizden sonraki 24 saat içinde, gizli bir numaradan sizinle iletişime geçmek için tek bir girişimde bulunacağız.

consultant

İletişim kurmanın en hızlı yolu telefon etmektir +90 533 304 33 78

    Sizi Arayalım!