Göz Kapağı Ameliyatı

‘Bakışlar yaşımızı, duygu durumumuzu, hissettiklerimizi ve içimizdeki enerjiyi yansıtırlar’.

Dr. Caner Kaçmaz

Göz kapakları vücudumuzun diğer kısımlarından farklı anatomik özelliklere sahip dinamik bir bölgedir. Derisi oldukça incedir ve deri, altında kas tabakaya sıkıca yapışık durumdadır. Her mimik yaptığımızda, göz kırptığımızda göz kapağı derisinde katlanma oluşur. Gün içerisinde sayısız kez göz kırptğımızı ve mimik yaptığımızı düşünürsek göz kapaklarında zamanla yıpranma olması kaçınılmazdır. Yaşlanmayla birlikte göz kapakların çizgilenmeler ve kırışmalar oluşur. Göz kapağının altındaki kasların da gevşemesiyle göz kapağı derisinde sarkmalar oluşur. Gözümüzü çevreleyen yağ tabakası da yer çekiminin etkisiyle zamanla aşağıya doğru düşmeye başlar ve hem alt hem üst göz kapaklarında torbalanmalar oluşur. Orta yüz ve yanak dokularının da zamanla aşağıya doğru inmeye başlamasıyla alt göz kapağının alt kısmında koyu renkli çökük bir görüntü meydana gelir ve bu durum göz altındaki torbalanmanın da daha belirgin hale gelmesine neden olur. Mimiklerin etkisiyle ve özellikle yaz aylarında gözlerimizi kısmaya bağlı olarak gözlerin yan taraflarında kaz ayağı (crow’s feet) denilen çizgilenmeler oluşur. Kaşlar zamanla aşağıya doğru düşer ve üst göz kapağındaki yığılmayı daha belirgin hale getirir.

Göz kapaklarına yönelik operasyon planlarken hem alt hem üst göz kapağını, hatta yanakları ve kaşların pozisyonunu da değerlendirip göz çevresini bir bütün olarak ele almak daha başarılı sonuçlar almamızı sağlar.

Üst Göz Kapağı Estetiği (Üst Blefaroplasti)

Üst göz kapaklarına yönelik girişimler tek başına yapıldığında genellikle lokal anestezi altında yapılmaktadır. Operasyonda sarkmış olan fazla deri ve altındaki kas çıkarılır, ve varsa yağ torbalanmaları alınır. Operasyon ortalam 1 saat sürmektedir ve hastanede yatmayı gerektirmez. Göz kapaklarına ince bantlar yapıştırılır ve gözler kapatılmaz. Göz kapaklarında hafif şişlik ve morluklar olması beklenen bir durumdur ve 1 hafta kadar sürer. Operasyondan sonraki 5. günde dikişler alınır ve tüm bantlar çıkarılır. Şişlikler giderek hafiflese de şişliklerin tamamen inip tam sonucun ortaya çıkması yaklaşık 1-2 ay kadar sürebilir. Bazı durumlarda, özellikle yaşlanmayla birlikte kaşlar aşağı doğru düşer ve üst göz kapaklarındaki yığılmayı daha belirgin duruma getirir. Bu durumda yalnızca üst göz kapağını düzeltmek yeterli olmaz, hatta üst göz kapağı estetiği yapılsa bile belirgin bir düzelme görülmeyebilir. Böyle durumlarda aynı operasyonda önce şakak germe (temporal lift) yapılarak kaşlar ve şakak bölgesi kaldırılır ve daha sonra üst göz kapakları düzeltilir.

Alt Göz Kapağı Estetiği (Alt Blefaroplasti)

Alt göz kapaklarına yönelik girişimler tek başına ya da üst göz kapakları ile birlikte yapıldığında genellikle genel anestezi altında yapılması tercih edilir. Operasyon 2 şekilde yapılabilir. Alt göz kapağı cildinde ciddi bir kırışıklık ve sarkmanın olmadığı, yalnızca göz altlarında torbalanmanın olduğu durumlarda yalnızca göz kapaklarının iç kısmından yapılan müdaheleyle (transkonjuktival blefaroplasti) torbalanmaları gidermek mümkündür. Bu yöntemde göz kapaklarının dış kısmında herhangi bir kesi olmaz. Alt göz kapaklarında torbalanma ile birlikte ciltte kırışıklık ve sarkma olan durumlarda ise kirpik diplerinden yapılan kesiyle (sub-silier insizyon) girilerek hem torbalanmalar giderilir, hem de kırışık ve sarkmış göz kapağı derisi gergin duruma getirilir. Operasyon ortalama 1,5 saat sürer. 1 gece hastanede kalınır. Göz kapaklarına ince bantlar yapıştırılır ve gözler kapatılmaz. Göz kapaklarında şişlik ve morluk oluşabilir ve 1 hafta içinde kaybolur. Operasyonda sonra 5. günde dikişler alınır.Şişliklerin tamamen inip tam sonucun ortaya çıkması ortalama 2-3 ay kadar sürmektedir. Bu operasyonda göz yaşı oluğu dediğimiz göz altındaki koyu görünümlü halkalanma da düzeltilir. Gerekli olduğu durumlarda alt göz kapağı ve orta yüz bölgesindeki zayıf ve çökük görünümü düzeltmek için nano-yağ enjeksiyonu da yapılabilir.

Işık Dolgusu

Alt göz kapağında hafif torbalanma olan ve göz kapağı derisinde gevşeklik olmayan kişilerde göz altındaki gözyaşı oluğu dediğimiz koyu renkli halkalanmaların altına yapılan özel bir dolgu ile bu oluklanma giderilip, koyu renkli halkalanmalar ortadan kaldırılabilir. Bu uygulama poliklinik şartlarında yapılır ve ortalama 10 dk kadar sürmektedir. Etkisi hemen görülür. Kalıcılığı kullanılan dolgu ve kişiye göre değişmekle birlikte ortalama 12-24 ay arasıdır.

Kaz Ayakları (Crow’s Feet)

Kaz ayaklarının bilinen en pratik ve etkin çözümü botulinum toksini enjeksiyonudur.

Jelly Rolls

Bazı kişilerde alt göz kapaklarındaki kasların bazı kısımlarının daha kalın olmasından dolayı kırışıklık varmış gibi bir görünüm mevcut olabilir. Bunun çözümü cerrahi olmayıp yalnızca basit bir botulinum toksini enjeksiyonu ile bu durumu düzeltmek mümkündür.

UZMANLARIMIZDAN ÖNERİLERE İHTİYACINIZ VAR MI?

Hemen Bugün Geri Arama İsteyin!

Genellikle talebinizden sonraki 24 saat içinde, gizli bir numaradan sizinle iletişime geçmek için tek bir girişimde bulunacağız.

consultant

İletişim kurmanın en hızlı yolu telefon etmektir +90 533 304 33 78

    Sizi Arayalım!