Dudak Dolgusu

Dudak dolgusu denilince akla hep eski yıllarda yapılan şekilsiz, şiş görünümlü dudaklar gelmektedir. Ancak günümüzde dudak dolgusu tecrübeli ellerde; dudakları şekillendirmekle birlikte uygun hacmi sağlamak amacıyla yapılan bir uygulamadır. Özellikle bayanlarda zayıf ve kıvrımları olmayan dudakları belirginleştirmek için çoğu zaman makyaj hilelerine başvurulur ancak doğal görünüm elde etmek pek mümkün olmamaktadır. Dudaklar şekillendirilip hacimlendirildiğinde makyaj yapmak bile daha keyifli hale gelmektedir.

Dudak Dolgusu Kimlere Yapılır?

Yapısal olarak dudak hacmi zayıf ve düz olan, dudağının sağ ve sol tarafı arasında hacimsel asimetri bulunan, alt dudak ve üst dudak arasında uyumsuzluk olan ya da yaşlanmaya bağlı dudakları zayıflayıp, düzleşen kişiler dudak dolgusu için uygun kişilerdir.

Dudak Dolgusu Yapılırken Dudak Şekli Nasıl Belirlenir?

Dudak dolgusu ile şekillendirme yapılırken kişinin mevcut dudak şekli, dudak hacmi ve beklentisi doğrultusunda bir yol izlenir. Örneğin dudağı dümdüz olan bir kişiye dümdüz bir dolgu yapılmamalıdır, çünkü çekici görünen bir dudakta bir takım kıvrımlar olmalıdır. Ağız köşesi aşağıya bakan kişilerde bu bölgeyi destekleyecek şekilde bir uygulama yapılmalıdır. Dudak konturları zayıf olan kişilerde bu bölgeye hacim sağlayacak tarzda bir uygulama yapılmalıdır.

Dudak Dolgusunda Hangi Tip Dolgu Tercih Edilmelidir?

Dudak dolgularında neredeyse her hastamızda vücudumuzda hücreler arası boşluğumuzu da dolduran bir madde olan ‘hiyaluronik asit’ dolgular tercih etmekteyiz. Hiyaluronik asit içeren pek çok markanın değişik formüllerde üretilmiş dolguları mevcuttur. Kullanılan dolgunun sertlik derecesinin dudağınıza uygun olması gerekir. Sert kıvamlı dolgular dudak gibi ince bir bölgede doğallıktan uzak, düzensiz bir görünüme neden olurlar. Dolgu kaynaklı bir sorun yaşamamak için doktorunuzun daima FDA onayı olan bir dolguyu kullanmasını tercih ediniz.

Dudak Dolgusunun Etkisi Ne Zaman Görülür?

Dudak dolgusunun etkisi hemen ortaya çıkar.İşlem esnasında dudakta hafif ödem oluşabilir ancak 2-3 gün sonra ödem ortadan kalkar.

Dudak Dolgusu Kalıcı Bir İşlem midir?

Hiyaluronik asit içerikli dolguların kalıcılık süresi kullanılan dolguya göre değişmekle birlikte ortalama süre 1 yıl kadardır. Yaşlanma ile birlikte dudak şekli de değiştiğinden kalıcı bir uygulama yapılması tercih edilmez. Çünkü dudağınızda bugünkü şekliyle güzel görünen bir uygulama 10 yıl sonra istediğiniz görünümü sağlamayabilir.

Dudak Dolgusu Ağrılı Bir Uygulama mıdır?

Dudak mukozası ince olduğundan dudağa sürülen lokal anestezikli kremler oldukça kolay emilir ve vücutta lokal anestezik kremlerin neredeyse en etkili olduğu yer dudaklardır. İşlemden 2-3 dakika önce sürülen lokal anestezikli kremlerle neredeyse hiç ağrı olmadan 4-5 dakikada dudak dolgusu uygulaması yapmak mümkündür.

Yağ Enjeksiyonu İle Dudak Dolgusu Uygulaması Yapılır mı?

Yağ doku kıvam olarak hiyaluronik asit dolgular kadar ince kıvamlı olmadığından yağ enjeksiyonu ile dudakta ince kıvrımlar oluşturmak mümkün olmamaktadır. Ayrıca enjekte edilen yağların dudakta ne kadarının kalıcı olacağını da öngörmek mümkün değildir. Tek başına dudak dolgusu amaçlı yağ enjeksiyonu nadir uygulanmaktadır ancak daha çok herhangi bir nedenle başka bir operasyon (özellikle liposuction) yapılan kişilerde operasyon sırasında dudakları hacimlendirmek için yağ enjeksiyonu uygulamasını tercih etmekteyiz.

Dudak Dolgusu İle Dudak Üzerindeki Çizgilerden Kurtulmak Mümkün müdür?

Özellikle sigara içenlerde ve çok mimikli konuşan kişilerde üst dudak dikey şekilde uzanan çizgilenmeler oluşur. Bu ince çizgilerin altına yapılan ince bir dolgu uygulamasıyla bu çizgilerden kurtulmak mümkündür. Bazı durumlarda dolgu uygulamasıyla birlikte o bölgedeki kas aktivitesini de hafif zayıflatmak amaçlı botulinum toksini uygulaması da kombine edilebilir.

UZMANLARIMIZDAN ÖNERİLERE İHTİYACINIZ VAR MI?

Hemen Bugün Geri Arama İsteyin!

Genellikle talebinizden sonraki 24 saat içinde, gizli bir numaradan sizinle iletişime geçmek için tek bir girişimde bulunacağız.

consultant

İletişim kurmanın en hızlı yolu telefon etmektir +90 533 304 33 78

    Sizi Arayalım!